En İyi WordPress SEO Eklentileri

Günümüzün en popüler içerik yönetim sistemi olan wordpress ile yapılan siteler İnternet dünyasının %25 ini oluşturmaktadır. Açık kaynak kodlu olması ve isteyen herkesin katkıda bulunabilmesi wordpressi çok daha iyi konumlara getirdi. Google örümcekleri tarafından bakıldığında wordpress ne kadar seo altyapısına uyumlu olsa da bazı eksik kısımları bulunmaktadır. İşte bu kısımda ise geliştiriciler tarafından yazılan eklentiler devreye girmektedir. Aşağıda sizin için 12 adet seo eklentisini inceledim. İhtiyacınıza ve eksiğinize göre aşağıdaki eklentilerden istediğinizi sitenize kurabilirsiniz.

1. WordPress SEO by Yoast

Yoast size başlıca title, description, canonical ve sitemap gibi bir çok konuda teknik olarak size yardımcı olacaktır. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu teknik olarak bir çok ihtiyacınızı karşılayacak durumdadır. Ücretsiz versiyonda üst kısımda bahsettiğim özellikler haricinde sayfa analizi,  link öğeleri, XML site haritaları, RSS optimizasyon, .htaccess ve robots.txt dosyaları düzenleme, sosyal medya entegrasyon, fonksiyonları içeri ve dışarı aktarma, Google News SEO modülügibi birçok işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

2. All-In-One SEO Pack

SEO eklentileri arasında yoast ile birlikte en çok indirilen ve kullanılanlar arasındadır. Profesyonel veya amator şekilde All in one seo ile istediğiniz düzenlemeleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

3.FV Simpler SEO

Yoast veya all in one seo gibi araçlar bana fazla gelir ben o kadar detaya giremem diyorsanız bu eklenti tam size göre. Fv Simpler ile basitçe sayfalarınızın title description gibi temel seo ayarlarını yapabilirsiniz.

4.SEO Ultimate

Seo ultimate eklentisi diğer seo eklentileri gibi title, description, canonical vs gibi işlemleri rahatlıkla düzenlemenizi sağlamaktadır. Yoast ve All in one seo kadar geniş kapsamlı olmasa da bu iki eklenti kadar işinizi görecekti. Seo ultimate eklentisi ile searc console, Analytcs ve Adwords kodlarını tema yerine eklentinin içerisine kaydedebilirsiniz. Temanız değiştiğinde bu bilgileriniz eklenti üzerinde kayıtlı kalacağı için herhangi bir sorun veya kesinti yaşamayacaksınız.

5.SEO Friendly Images

SEO Friendly Images eklentisi otomatik olarak resimlerinize title ve alt etiketi eklemenizi sağlar. Eklediğiniz resimlerin görsel aramalarında da listelenmesini istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

6. Google XML sitemaps

Google xml site map eklentisi sitenizin google örümcekleri tarafından daha hızlı indexlenmesi için bir yol haritası oluşturmaktadır. Diğer sitemap eklentilerine göre sayfa, kategori ve yazı alanları gibi bir çok alanda sitemap düzenlemelerini yapabilirsiniz.

7.Broken Link Checker (Kırık Bağlantı Bildirici)

Seonun vazgeçilmezi arasında bulunan kırık linkler herkesin kontrol etmekte zorlandığı kısımdır. Broken link checker eklentisi bizi bu sorundan bir nebzede kurtarmaktadır. Eklenti sitenizi belirli aralıklarda tarayarak kırık linkleri bulur ve belirttiğiniz mail adresine rapor olarak gönderir.

8.EWWW Image Optimizer

Hız konusunda görseller önümüzdeki en büyük engeldir. Ewww image optimizer eklentisi ile sitenizde bulunan görselleri kalitesini bozmadan boyutlarını düşürerek optimize  edebilirsiniz.

9.All in One Schema.org Rich Snippets

All In One Schema.org Rich Snippets ile akıllı etiket kısımlarını rahatlıkla düzenleyebilirsiniz. Yapacağınız düzenlemeler ile aranma sonuçlarındaki sayfalarınızın tıklanma ve gezinme oranlarını arttırabilirsiniz.

10.SEO Smart Links

Seo Smart links eklentisi seonun en önemli kriterleri arasında yer alan site içi linkleme konusunda bize kolaylık sağlamaktadır. Sayfa ve yazı içlerindeki alakalı kelimeleri bularak otomatik linkleme yapmaktadır.

11.Simple 301 Redirects

Sildiğiniz yazıları veya 404 e düşen sayfaları Simle 301 redirects eklentisi ile rahatlıkla alakalı sayfalara yönlendirebilirsiniz. Kod bilginiz yok ise bu eklenti yönlendirme konusunda ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

12.WP Fastest Cache

WP Fastest Cache eklentisi statik html sayfası üreterek sunucu üzerindeki sorgu saysı ve yüklenme süresini azaltmaktadır. Ek olarak css, js ve html dosyalarını sıkıştırarak sitenizin daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir